Tartós szívproblémát okozhat gyerekeknél a koronavírus

Megosztás

A koronavírussal megfertőzött gyerekekről általánosan az a vélekedés, hogy gyakorlatilag tünetmentesen vészelik át az ezzel járó betegséget.

A Texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának kutatói ugyanakkor arra jöttek rá, hogy bár a gyerekek legtöbbször tényleg szinte tünetmentesek, a keringési rendszerükben keletkező gyulladásnak hosszú távú hatása lehet.

A 12 év alatti gyerekeket a legtöbb országban gyakorlatilag immúnisnak tartják a Covid-19 betegségre, és emiatt nem sorolják őket a veszélyeztetett csoportba. Belgiumban például nem kötelező maszkot viselniük azokon a helyeken ahol a felnőttek számára ez szigorú előírás.

Egyedül azokat a gyerekeket próbálják óvni, akik valamilyen egyéb betegséggel is küzdenek. A Lancet orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerint ugyanakkor a megfertőződött gyerekek közül néhányan a többrendszerű gyulladásos szindróma (multisystem inflammatory syndrome in children – MIS-C) jeleit és tüneteit mutatták, noha a koronavírus okozta betegség tüneteit nem észlelték rajtuk.

A tanulmány vezető szerzője, Dr. Alvaro Moreira arra figyelmeztet, hogy éppen azért veszélyes ez a jelenség, mert a fertőzött gyermek semmilyen jelét nem mutatja a betegségnek, de pár hét alatt kialakulhat nála egy súlyosabb fokú MIS-C.

A neurológus szerint ez azért ijesztő, mert akár halálos kimenetű is lehet, hiszen a gyulladás egyszerre több szervet is érint. Leggyakrabban a tüdőt és a szívet. De az emésztőrendszer és idegrendszer is gyulladásba jöhet a betegség hatására.

Kapcsolódó cikkek